Jak grać na giełdzie - siła relatywna


ROZKŁAD NORMALNY


Poniżej diagram obrazujący rozkład normalny, jest to uniwersalne prawo, które mówi, iż 68% z wszystkiego, jest po prostu przeciętne. Czyli biorąc pod uwagę np. wzrost ludzi, 68% ludzi jest średniego wzrostu, 15% są to niskie osoby oraz 15% możemy zaliczyć do osób wysokich. Tak samo będzie zapewne w każdej działalności, gdyż jest to uniwersalne prawo.


Analogicznie w inwestycjach, 68% transakcji każdego systemu będzie przeciętna, 15% wyśmienita i 15% stratna. Nasza metoda inwestowania także 68% inwestycji są to przeciętne transakcje, 15% bardzo zyskowne inwestycje i 15% stratne inwestycje. Lecz, mamy narzędzia, które pozwalają nam utrzymywać inwestycję w portfelu tak długo dopóki jest ona w trendzie rosnącym oraz narzędzia, które pozwalają na szybką eliminację stratnych pozycji. I na tym polega nasza przewaga.

Rozkład normalny

TREND TRWA TAK DŁUGO DOPÓKI JAKAŚ ZEWNĘTRZNA SIŁA JEGO NIE ZAKOŃCZY

Czyli kolejne uniwersalne prawo, prawo Newtona mówiące, iż ciało wprawione w ruch pozostaje w tym ruchu, tak długo dopóki jakaś zewnętrzna siła nie wyprowadzi go z tego ruchu. Czyli tak jak mówi popularne powiedzenie ``Trend jest naszym przyjacielem``. My zawsze inwestujemy z trendem. Nie staramy się nawet dokonać niemożliwego, czyli kupować na samym dole cenowym i sprzedawać na samej górze po najwyższych cenach. Gdy trend zostaje uformowany, przyłączamy się do niego i pozostajemy z nim tak długo, dopóki on trwa.

 

KTÓRE AKCJE WYBRAĆ? O TO JEST PYTANIE. CZYM SIĘ KIEROWAĆ?

ktore akcje wybrac

Wyobraźmy sobie , iż otrzymali Państwo 2 grube raporty mówiące o kondycji ekonomicznej dwóch spółek: Apple i Alfabet (dawniej Google) od dwóch różnych szanujących się instytucji finansowych. Z jednego raporty dowiadujemy się iż, w bardzo dobrej kondycji znajduje się Apple, z drugiego raportu dowiadujemy się iż bardzo dobrą kondycję posiadaja Alfabet. I rzeczywiście obie te firmy moją bardzo dobrą kondycję. Lecz w dalszym ciągu nie mamy odpowiedzi, które akcje kupić, dla których akcji możemy się spodziewać wzrostu cen, który będzie naszym zyskiem, bo to interesuje każdego inwestora.

 

 

 

Analiza fundamentalna, która jest analizą kondycji przedsiębiorstwa daje nam informacje JAKIE akcje kupić, a analiza techniczna dostarcza nam informacji KIEDY je kupić. Połączenie tych dwóch podejść to tak jak grać na pianinie obiema rękami.

analiza fundamentalna

Aby dowiedzieć się, w które akcje warto w danym czasie zainwestować, odwołajmy się tutaj do matematyki z wczesnych lat szkoły podstawowej, a mianowicie do dzielenia. Odpowiednio dzieląc cenę jednych akcji, przez cenę drugich akcji otrzymujemy wykres, który jest porównaniem, w tym przypadku akcji Apple do akcji Alfabet.


Dzięki temu na wykresie generują się nam sygnały kupna i sprzedaży. I tak, jeśli wykres przeszedł do kolumny X jest to sygnał dla kupna Apple i sprzedaży Alfabet, jeśli wykres przechodzi do kolumny O jest to sygnał sprzedaży Apple i kupna Alfabet.

Chcemy dodać, iż nie jest to magia, my po prostu podążamy za ceną, a wszystkie informacje, jak dane na temat spółki, prognozy, dane na temat sektora, są już zapisane właśnie w cenie. Ceny podzielone jedna przez drugą i nanoszone w czasie, pokazują gdzie kieruje się popyt, gdzie jest przewaga kupujących i my przyłączamy się do nowego trendu.

porownanie wykresow akcjiwyniki inwestycji w akcje

Legenda:
Kolumna X – sygnał zakupu Apple i jednoczesny sygnał sprzedaży Alfabet
Kolumna O – sygnał kupna dla Alfabet I jednoczesny sygnał sprzedaży dla akcji Apple
 

Dnia 16 lipca 2015, został wygenerowany sygnał sprzedaży dla Apple i sygnał kupna dla Alfabet. Od tego czasu Alfabet zyskało +22,73%, a Apple straciło -22,62%. Oczywiście nie każdy sygnał jest trafiony – pamiętają Państwo opisaną na początku statystykę 68% to przeciętne transakcje. Lecz podążając za trendem dajemy zwycięskim akcjom zarabiać i ponieważ idziemy za trendem, siłą rzeczy omijamy największych przegranych.

W KTÓRE AKCJE INWESTOWAĆ W RAMACH DANEGO SEKTORU?


Tak jak porównaliśmy jedne akcje z drugimi akcjami, porównujemy wszystkie akcje w danym sektorze. Dzięki temu tak jak w każdym innym rankingu sportowym, wyłaniają nam się najlepsi zwycięzcy oraz najsłabsi przegrani.


Jeśli mieliby Państwo wytypować trzy najlepsze europejskie drużyny piłkarskie w przyszłym sezonie, jakie drużyny by Państwo wytypowali?.... Z dużym prawdopodobieństwem, wybraliby Państwo drużyny, które w tym momencie już są w czołówce!

Tak samo postępujemy w inwestycjach. Akcje, które aktualnie mają silny trend wzrostowy, z dużym prawdopodobieństwem będą kontynuowały ten trend w najbliższej przyszłości. 

Przyjmijmy, iż chcieliby Pastwo zainwestować w akcje z sektora Internetu. Które akcje Państwo
wybiorą i czym będą się kierować.

My nieustanie dzielimy ceny i tym samym wyłaniają nam się zwycięzcy. I tak jak porównaliśmy Apple z Alfabet, tak samo porównujemy każdą firmę z sektora Internetu z każdą firmą także należącą do tego samego sektora, tworząc tym samym ranking. Gdzie na samej górze rankingu mamy najsilniejsze akcje, czyli te które w danym momencie mają najsilniejszy trend w ramach danej grupy akcji.

 


Poniżej górny fragment rankingu firm Internetowych, łączni 48 pozycji. Na pierwszym miejscu PERSI Perion Network Ltd., na drugim miejscu NTES Neteasc.com Inc China ADR i na trzeci miejscu dobrze wszystkim znany Amazon.com Inc. My nie musimy nic więcej wiedzieć o danej spółce, jako iż wszystkie informacje i tak są zawarte w cenie. Są to dla nas najlepsze spółki z sektora komputerowego.

CZY TO CZAS NA: AKCJE?, OBLIGACJE ? MOŻE W SUROWCE?


Tak samo, jak wyłaniamy najsilniejsze akcje z danego sektora, tak samo wyłaniamy grupy aktywów
inwestycyjnych, w które warto naszym zdaniem inwestować w danym czasie . W danym czasie, gdyż jest
to nieustannie zmieniający się proces i warto dostosowywać odpowiednio skład inwestycji.

Aktywa, które będą generować zyski w najbliższych kwartale, czy roku, są z dużym
prawdopodobieństwem aktywa, które aktualnie znajdują się w stabilnym trendzie. Oczywiście jest
możliwe, iż jakieś aktywa z końca rankingu nagle zyskają i trafią do ścisłej czołówki. Lecz nie jest to
zasadą na której opieramy nasz biznes oparty o zdrowy rozsądek i naturalne prawa, statystykę, które
działają od dekad i pozwalają generować zyski inwestując tam gdzie jest największe
prawdopodobieństwo wzrostu oraz jednoczesne unikanie inwestycji w trendzie spadkowym.


Tak samo jak wybieramy najsilniejsze akcje w danym sektorze, wybieramy najsilniejsze grupy aktywów inwestycyjnych na świecie. Każdą grupę aktywów porównujemy do siebie, gdzie podczas tego procesu powstają tysiące wykresów i otrzymujemy ranking.


O 24 października 2011 na pierwszym miejscu w rankingu głównych grupa aktywów znajdują się akcje amerykańskie. Trzeba stabilnego narzędzia, żeby tyle lat od 2011 do 2016 cały czas niezmiennie trzymać akcje amerykańskie, gdzie na przestrzeni tego właśnie okresu ze wszystkich stron inwestorzy byli atakowania informacjami o rzekomym rychłym krachu. My takie narzędzie mamy, czyli jeśli jakieś aktywa są w trendzie rosnącym i generują odpowiednie sygnały tam właśnie inwestujemy, do czasu kiedy się to nie zmieni i otrzymamy sygnał zakończenia inwestycji. Tylko i aż tyle.

PODSUMOWANIE

Opisana wyżej strategia jest strategią budowania bogactwa. Konsekwentne inwestowanie zgodnie z aktualnymi trendami. 
 

Tom Dorsey DOM MAKLERSKI DIF BROKER


Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. W sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy.