Ranking funduszy inwestycyjnych 2015

Poniżej zestawienie najlepszych i najgorszych funduszy inwestycyjnych ETF roku 2015, które w swoim zarządzaniu posiadają przynajmniej 1 miliard dolarów. Jak wyraźnie widzimy,  w zeszłym roku najbardziej opłacało się inwestować w technologię. Podczas gdy większa część funduszy inwestycyjnych ETF, które przyniosły najwyższe zyski to fundusze inwestujące w technologię, także i inne sektory miały imponujące wyniki, takie jak sektor biotechnologii oraz sektor opieki zdrowotnej. W dolnej części zestawienia znajdują się fundusze ETF inwestujące, głównie w sektor energii,  surowców, i giełdy inne niż giełda amerykańska.
 
Zestawienia najlepszych i najgorszych funduszy ETF roku 2015

ranking funduszy inwestycyjnych 2015

 

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ / III KWARTAŁ 2015 I OD POCZĄTKU ROKU 2015

ranking funduszy wrzesien 2015

 

Co nie jest zaskakujące, sektory low-beta takie jak Użyteczność Publiczna, Nieruchomości, pokazują najlepsze wyniki, podczas kwartału, gdy główne indeksy giełdowe notują znaczne spadki.

Przykładowo fundusz First Trust Dow Jones Internet Fund (FDN) zanotował jeden z ``lepszych`` wyników stratę w wysokości –1,68%, podczas gdy fundusz biotechnologii FBT przyniósł stratę ponad –18% za ten sam okres. Spadek biotechnologii, z pewnością przyczynił się do spadków w szerokim sektorze Opieki Zdrowotnej, wyniki są widoczne poniżej. Lecz w dalszym ciągu roczne wyniki Biotechnologii są wyższe od rocznych wyników indeksu S&P 500.

Od początku roku, jednostki funduszu FDN osiągnęły najlepsze wyniki +7,75%, najgorszy okazał się ETN (Exchange Traded Note) JPMorgan Alerian MLP ETN (AMJ), instrument inwestujący w sektor energii, ze stratą w wysokości –34%.

Ranking funduszy inwestycyjnych, pierwszy kwartał 2015

W ujęciu ogólnym giełdy na świecie miały dobry start w 2015 roku, oba główne benchmarki są na plusie: iShares MSCI EAFE Index EFA  5.47% and Vanguard Emerging Markets ETF VWO 2.12%. Największe zyski w tym roku przyniósł inwestorom fundusz inwestujący w akcje chińskich przedsiębiorstw: Market Vectors China AMC ChiNext ETF CNXT, który to zyskał na wartości + 48.56% w przeciągu pierwszego kwartału. Pierwsza dziesiątka w rankingu najlepszych funduszy inwestycyjnych pierwszego kwartału to głównie fundusze stosujące (hedge) zabezpieczenie walutowe. 

 

ranking funduszy inwestycyjnych 2015

* Dotychczasowe wyniki nie stanowia gwarancji przyszłych rezultatów. Każda inwestycja jest związana z potencjałem zysku oraz ryzykiem straty.

Ranking funduszy inwestycyjnych za rok 2014

Ranking funduszy inwestycyjnych jaki podajemy dotyczy funduszy ETF. Fundusze ETF są to fundusze inwestycyjne i są notowane na giełdzie tak samo jak akcje, dzięki temu fundusze te cechują się wysoką płynnością, a dzięki temu iż są zarządzane pasywnie, posiadają wyjątkowo niskie opłaty za zarządzanie.

Poniżej wyniki funduszy globalnych, stan na dzień 31 grudnia 2014

ranking funduszy inwestycyjnych

 

Powyższe wyniki są wynikami wynikającymi z różnicy cen, nie uwzględniają dywidend, ani kosztów transakcyjnych. Dotychczasowe wyniki nie stanowią gwarancji przyszłych rezultatów. Potencjałowi zysku towarzyszy ryzyko straty.
 

Ranking funduszy sektorowych, rok 2014

Wyniki funduszy wybranych sektorów, stan na dzień 31 grudnia 2014

 

 

___________________________________________________________________________________________________________

Zagraniczne fundusze inwestycyjne, wyniki za rok 2013

Odnośnie wyników za cały rok 2013, niekwestionowanym liderem był fundusz PowerShares Golden Dragon Halter ETF [PGJ], fundusz ten inwestuje w Chinach za pośrednictwem kwitów depozytowych ADR, fundusz ten wygenerował zysk w wysokości 58,25%. Poza funduszem PGJ, wszystkie inne fundusze z czołówki rankingu, to fundusze krajów rozwiniętych: fundusze Japonii [DBJP] oraz [DXJ], z zyskami odpowiednio 47,02% oraz 37,85%. Fundusz zarządzany przez naszego partnera Dorsey Wright: PowerShares DWA Developed Markets Momentum ETF [PIZ] znalazł się także w pierwszej dziesiątce funduszy międzynarodowych, z zyskiem +31,58%, pokonał tym samym indeks międzynarodowy MSCI EAFE ETF [EFA], który to wygenerował zysk w wysokości 18%.

__________________________________________________________________________________________________________

Zagraniczne fundusze inwestycyjne, wyniki lepsze od indeksu S&P500

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, rynek akcji amerykańskich, jest nie kwestionowanym liderem. Na przestrzeni bieżącego roku 2013, do 3 grudnia,  indeks S&P 500 [SPX] zyskał na wartości 25.87%. Tym samym indeks amerykański zanotował większe wzrosty aniżeli dwa główne indeksy międzynarodowe:  MSCI EAFE Index oraz MSCI Emerging Markets Index, które to notują wyniki  16.80% oraz -3.96%, odpowiednio.

Większość zagranicznych funduszy inwestycyjnych, osiągnęła niższe wyniki aniżeli indeks S&P 500, niemniej jednak jest kilka funduszy, które osiągnęły lepsze wyniki. Biorąc pod uwagę 170 zagranicznych funduszy (z wyłączeniem funduszy lewarowanych oraz odwróconych) tylko 10 funduszy zdołało pokonać indeks amerykański. Na samej górze ten listy znajdują się dwa fundusze oferujące ekspozycję inwestycyjną w Chinach: PowerShares Golden Dragon Halter ETF [PGJ] oraz Guggenheim China Technology ETF [CQQQ], oba fundusze w tym roku zyskały ponad 50%. Na liście znajdują się także dwa fundusze Japońskie: db-X MSCI Japan Currency Hedged Equity Fund [DBJP] oraz WisdomTree Japan Hedged Equity Fund [DXJ], z zyskiem 40.27% oraz 35.03%.

Zagraniczne fundusze inwestycyjne, które pokonały indeks SP500*

* Dotychczsowe wyniki, nie stanowią gwarancji przyszłych rezultatów.

_____________________________________________________________________________________________________

 

* Dotychczasowe wyniki nie stanowia gwarancji przyszłych rezultatów. Każda inwestycja jest związana z potencjałem zysku oraz ryzykiem straty.

Pierwsze miejsce zajmuje fundusz (DWAS) PowerShares DWA SmallCap Momentum Portfolio. Jest to fundusz zarządzany przez naszego strategicznego partnera: firmę doradczą Dorsey Wright. Wspólnie dostarczamy portfele oraz stategie inwestycyjne.  Fundusz dostępny jest do inwestowania na platformie DIF Freedom.

Fundusz  DWAS PowerShares DWA SmallCap Momentum Portfolio, jak każdy fundusz Momentum, inwestuje odmiennie w stosunku do tradycyjnych funduszy. Kryterium wyboru akcji do funduszu, nie jest wielkość danej firmy, czy ekonomii, lecz odczyt siły relatywnej. Siła relatywna wskazuje, które aktywa mają największe tempo wzrostu i w te właśnie akcje inwestuje fundusz. Analogiczną metodę sposujemy przy zarządzaniu portfelami inwestycyjnymi . Strategia ta sprawdza się od wielu lat, czego dowodem są zarówno wyniki portfeli inwestycyjnych, jak i wyniki tego młodego funduszu. Fundusz DWAS powstał 19 lipiec 2012.

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Samodzielne inwestowanie w fundusze ETF:

Na polskiej giełdzie notowanych jest jedynie kilka funduszy ETF. Niemniej jednak już teraz Polski inwestor ma możliwość inwestowania w fundusze inwestycyjne ETF na całym świecie, za pośrednictwem polsko języcznej platformy inwestycyjnej Dif Brokera DIF Freedom.
W celu zapoznania się z platformą, udostępniamy darmową platformę demo.


My wybieramy fundusze ETF do Twojej inwestycji:

Od ponad 25 lat z sukcesem zarządzamy inwestycjami. Zapoznaj się z naszą ofertą.

Portfele modelowe (fundusze ETF)

portfel z funduszy ETF

 

CLOSE