Jak grać na giełdzie - kiedy kupować akcje


Załóżmy, iż mamy wolną sumę pieniędzy i chcemy zainwestować część pieniądze w akcje na giełdzie, oprocentowanie w banku nie spacjalnie nas zadawala, więc może pora na inwestycję na giełdzie. No właśnie skąd inwestor ma wiedzieć czy to jest dobry czas na kupno akcji, czy nie? W co tak naprawdę warto w danym czasie zainwestować?

Duża część inwestorów jako inwestycję wybiera inwestowanie w fundusze inwestycyjne, licząc na to iż zarządzający funduszem będzie za nich zarządzał inwestycją. Lecz prawda jest taka, iż wybierając np. fundusze polskich akcji - pieniądze zawsze będą inwestowane w polskie akcje, niezależnie od aktualnej koniunktury giełdowej. Fundusze takie inwestują zawsze w akcje, niezależnie czy mamy trend wzrostowy czy spadkowy.

Lecz jest także i lepsza metoda inwestowania, gdzie wybór nie jest przypadkiem, ani opinią pojedynczej osoby. Gdzie to gdzie inwestować jest poparte wynikami na przestrzeni ostatnich 30 lat i inwestowanie jest dynamiczne, czyli zgodne z aktualnymi trendami. Mamy tutaj na myśli kierowanie się przy wyborze, prostą zależnością, która jasno wskauzje czy jest to czas na inwestowanie w akcje, czy raczej w obligacje. Sygnały są długoterminowe i trwają latami.

Zaprezentujmy to na przykładzie.

Poniżej wykres siły relatywnej akcji do obligacji. Jest to porównanie dwóch aktywów akcji amerykańskich (reprezentowanych przez fundusz S&P500 SPX) oraz obligacji (reprezentowanych przez fundusz obligacji iShares US Core Bond ETF). Takie porównanie generuje dla nas czytelne sygnały i dzięki temu wiemy kiedy jest sygnał kupna dla akcji i kiedy sygnał sprzedaży. Takie porównanie jest szczególnie cenne, jako iż przez lata dowiodło, iż jest cennym źródłem sygnałów.

Czy inwestować a akcje SPX czy w obligacje AGG -sygnały dla akcji kupna i sprzedaży

kiedy kupowac akcje

Legenda:

zielony kwadrat - moment wygenerowania sygnału kupna dla akcji

czerwony kwadrat - moment wygenerowania sygnału kupna dla obligacji

 

W dniu 9 listopada 2016 został wygenerowany sygnał kupna dla rynku akcji. Jest to dopiero szósty sygnał na przestrzeni ostatnich 17 lat!

Nowy sygnał kupna dla amerykańskich akcji, mówi nam iż akcje znowu rosną w siłę. 

Ostatni sygnał był dla obligacji, czyli mówił aby inwestować w obligacje, a nie a akcje. Nie był to skuteczny sygnał jako iż obligacje w tym czasie straciły na wartości -0,15%, a akcje zyskały +18%. Czy to oznacza, iż cała strategia jest  nieskuteczna? Oczywiście, że ``nie``, poniżej więcej obserwacji na temat metody.

1.  Metoda siły relatywnej która jest tutaj wykorzystywana nie jest idealna. Nigdy nie będzie w stanie wskazać poziom szczytu, ani poziom dołka. Nie każdy sygnał jest zyskowny. Lecz statystycznie częściej jest zyskowny aniżeli stratny, i relacja SPX (akcje) od AGG (obligacje) nie jest tu wyjątkiem. Patrząc na wykres widzimy, iż od roku 2000 było wygenerowanych 5 sygnałów, (3 na sprzedaż akcji i 2 na kupno akcji). W tabeli przy wykresie załączyliśmy wyniki dla akcji i obligacji w trakcie trwania sygnałów. Cztery razy z pięciu sygnałów - sygnał był trafny, czyli wskazana grupa aktywów, przyniosła lepsze wyniki. To daje relacje sukcesu na wysokości 80%. Inwestor który kierował się tą prostą zależnością, która wskazuje czy inwestować w akcje czy inwestować w obligacje, na przestrzeni 17 lat - zarobił 100%!


2.  Metoda siły relatywnej sama się koryguje. Można się pomylić, ale nie można pozostawać w błędzie. Wiadomo, iż niektóre sygnały będę błędne, lecz pozostając w tej metodzie zostaną wygenerowane nowe sygnał.

 

Tom Dorsey DOM MAKLERSKI DIF BROKER

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. W sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy.