Jak grać na giełdzie - strategia sezonowości


jak grac na gieldzie

Podstawowe pytania wielu inwestorów giełdowych: ``jak grać na giełdzie?`` i przede wszystkim ``jak zarabiać na giełdzie?``. Patrząc na inwestowanie na giełdzie w świetle inwestowania długoterminowego na pewno warta uwagi jest strategia inwestowania zgodnie z sezonowością na giełdzie. Zjawisko sezonowości na giełdzie jest dobrze udokumentowanym fenomenem, dlatego też w niniejszym dokumencie przedstawimy Państwu strategię grania na giełdzie zgodnie z sezonowością giełdy.

Strategia gry na giełdzie zgodnie z sezonowością, zakłada, iż od początku listopada do końca kwietnia na giełdzie panują ``silne miesiące``, natomiast od początku maja do końca października są to ``słabe miesiące`` na giełdzie.

Wraz z końcem października zakończył się sezonowo słabszy okres na giełdzie. Od 30 kwietnia do 31 października 2016 amerykański indeks giełdowy S&P 500 SPX zyskał 2.95. Dlatego też wraz z rozpoczęciem listopada wkraczamy po raz kolejny w sezonowo sześć silnych miesięcy na giełdzie.


Granie na giełdzie zgodnie ze strategią sezonowości giełdowej doskonale dokumentuje The Stock Trader's Almanac, publikowany przez Yale Hirsch www.stocktradersalmanac.com. W opracowanych przez nich materiale sezonowości rynkowej została historycznie udokumentowana i dowodzi, iż
nieporównywalnie lepsze wyniki na giełdzie można było osiągać w miesiącach od listopada do kwietnia, aniżeli od maja do października.

Badając dane historyczne jest to porażająco jasne, iż inwestowanie w silnych miesiącach bardziej się opłaca. Spójrzmy na następujące przeliczenie. Jeśli zainwestowałbyś $10,000 w indesk Dow Jones pierwszego maja i sprzedawał 31 października i robił tak zawsze od 1950 roku, osiągnąłbyś
stratę na przestrzeni ostatnich 66 lat! Czyli jasno widzimy, iż cały wzrost indeksu przez te wszystkie lata, przypada na sezonowo silne miesiące. Ile można było zarobić inwestując tylko w trakcie silnych sześciu miesięcy w roku? Spójrzmy do tabeli poniżej.

W tabeli poniżej strategia sezonowości na giełdzie pierwszy raz opublikowana przez Stock Traders Almanac, począwszy od roku 1950, bazując na wynikach indeksu Dow Jones Industrial Average. Pierwsza kolumna to słabsze 6 miesięcy, natomiast druga kolumna to silne sześć miesięcy.
Widzimy, iż inwestowanie w słabych miesiącach przyniosło stratę, natomiast, inwestowanie kwoty początkowej 10.000 USD tylko w okresie silnych miesięcy, dało po 66 latach kwotę 853 425,00 USD z średnią roczną stopą zwrotu 7.44% (dokładnie tylko za 6 miesięcy w roku).

strategia sezonowsoci na gieldzie

Patrząc na te wyniki nie ma żadnych wątpliwości, iż inwestowanie w okresie listopad-kwiecień przynosi kolosalnie lepsze wyniki, także może to być dla wielu ciekawy sposób na zyskowne i bardzo proste granie na giełdzie. Indeks Dow na początku roku 1950 wynosił $200 natomiast po 66
latach 31 października 2016 wynosił 18,142.42, produkując tym samym średnio roczny zysk na poziomie 6.98%. Jak widać osiągnąć mogliśmy nawet lepsze wyniki inwestując tylko sześć miesięcy w roku, podczas gdy drugą połowę roku środki mogą czekać wolne od ryzyka.

Przez wszystkie te lata, oczywiście zdarzały się wyjątki, czyli w silnych okresach miały miejsce
spadki oraz w słabych okresach miały miejsce wzrosty.

Sezonowość Giełdy, Fakty:

 

  • Od października 2000, indeks Dow Jones Industrial Average notuje zysk +68.19%. Jednakże, sezonowe słabe miesiące za ten sam okres notują stratę w wysokości -15.89%. Z kolei tylko sezonowo silne miesiące notują zysk w wysokości 100.25%!
  • W ciągu słabych miesięcy w 27 latach z 67, zakończyły się strata, podczas gdy podczas silnych miesięcy były tylko 14.
  • Były tylko trzy lata, kiedy to podczas silnych miesięcy giełda straciła więcej niż 10% (1969, 1973 oraz 2008), lecz podczas słabych miesięcy giełda straciła 11 razy więcej niż 10%.
  • Od 1980 miały miejsce 14 przypadków, kiedy w przeciągu silnych miesięcy giełda pokazała dwucyfrowe zyski i pięć razy ponad 20%.
  • Począwszy od początku listopada 2009, indeks Dow rozpoczął cztery lata pod rząd generując dwucyfrowe zyski podczas silnych sześciu miesięcy roku, drugi najdłuższy taki okres w historii.
  • Niniejsza strategia gry na giełdzie nie oznacza koniec zarządzania ryzykiem, lecz jest bardzo interesująca i wielu inwestorów nie zna tych zależności.

Czy jest to absolutna recepta na sukces na giełdzie?

Tego nigdy do końca nie możemy wiedzieć. To, co mamy to dane historyczne, które rzeczywiście
pokazują bardzo silną tendencję. Jak zawsze w inwestycjach dotychczasowe wyniki nie mogą
stanowić gwarancji przyszłych rezultatów.

Tom Dorsey DOM MAKLERSKI DIF BROKER

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w
rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. W sprawie informacji
stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz.
1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy